Historie tenisového oddílu:

Prahistorie:

První pokusy zahrát si v Dřevohosticích tenis uskutečnil už v 60-tých letech Petr Březina s kamarády, a to na antukovém házenkářském hřišti. Opravdově to však začalo na počátku 80-tých let hned vedle házenkářského hřiště na škvárovém podkladu, který sloužil jako nástupová plocha pro Spartakiádu v r. 1980, začal budovat první tenisový dvorec v Dřevohosticích Ota Kubíček st. a s podporou tehdejšího výboru Sokola Dřevohostice, zejména jeho aktivního předsedy Rostislava Pešáka byla zahájena v podstatě provizorní stavba prvního kurtu. Plocha ohraničená pouze za základními čarami dvěma asi 20m ploty a rozpůlená tenisovou sítí stačila pouze na opravdové počátky, ale aspoň bylo kde hrát a sportu jinde pro vyvolené se u nás začali věnovat normální kluci. Je třeba dodat, že Otovi Kubíčkovi s počátkem výstavby pomohlo i tehdejší MNV, Výchovný ústav a JZD Dřevohostice.

Historie:

Bylo nám jasné, že chceme-li hrát soutěž a hlavně turnaje, pak musíme mít aspoň dva kurty a zázemí. Dlouho jsme neváhali a dali jsme se do výstavby odrazové stěny, studny, klubovny, dalších dvorců a oplocení. V 90-tých letech se zasloužili zejména mladí hráči o výstavbu tzv. centrálního dvorce. S příchodem dalších členů TO, Ladislava Sigmunda, Karla Klesnila, Milana Zlámala, Karla Zlámala, Tondy Jemelky a Lojzy Pořízka se začala rozvíjet i sportovní činnost tenistů. Odehrály se první místní turnaje, které povětšině organizoval Ladislav Sigmund, který přišel s nápadem založit soutěž venkovských družstev v tenisu. Kontaktoval Vojtu Zonu z Tovačova, o kterém věděl, že společně s Bořkem Otáhalem hrají tenis, a první okresní soutěž v tenisu se počala rodit. Psal se rok 1985 a soutěž venkovských družstev za účasti Dřevohostic, Tovačova, Kojetína, Citova, Rokytnice, Buku, Prosenic, Drahotuší a Říkovic mohla být zahájena. První dva ročníky tuto soutěž řídili Vojta Zona a Mir. Ženčák z Tovačova, potom řadu let až do r. 1999 Ladislav Sigmund z Dřevohostic. Od r. 1999 řídil tuto soutěž také rodák z Dřevohostic bydlící v Drahotuších Petr Březina. Potom její řízení převzal Bob Ivanovský z Přerova a v podstatě za stejných pravidel se hraje dodnes. Už v 80-tých letech byl Laďou Sigmundem navržen systém Kings Cup, chcete-li Královský pohár (šv. krále), což jsou dvě dvouhry a jedna čtyřhra. Tenisté z Dřevohostic v těchto soutěžích patřili vždy k nejlepším. První ročník ve složení Ladislav Sigmund, Ota Kubíček, Lojza Pořízek a Karel Klesnil také vyhráli. Poslední vítězství v soutěži družstev jsme si připsali v roce 1995, když jsme ve finálovém utkání v Kojetíně vyhráli 2:1 v sestavě Tomáš Pořízek, Ladislav Sigmund a Lojza Pořízek.

Doba nedávno minulá:

Je třeba dodat, že na konci 90-tých let a po roce 2000 Dřevohostice už s mladou generací hráčů pokračovaly ve výborných výkonech v této soutěži a vítězství jim unikalo jen velmi těsně. Hráči Jan Kubíček, Pavel Ned ěla, Stanislav Pecha, Pavel Dostál, David Sehnálek, Vlastimil Pecháček a Josef Srovnal se ukázali jako vynikající nástupci předchozí generace. V r. 2005 se jim podařilo i v okr. soutěži zvítězit, ale nakonec byli přerovskými organizátory Bobem Ivanovským a Dušanem Šťastným disciplinárně vyloučeni pro účast v družstvu bývalého dorosteneckého hráče Lukáše Pospíšila z Horních Nětčic. Přerov tehdy zbaběle nesnesl porážku od venkovského družstva. Když už nám bylo k 50-tce, přišel Laďa Sigmund s nápadem založit Okresní soutěž veteránů nad 40 let. Tuto soutěž už hrajeme skoro 15 let a máme zde zastoupení ve dvou družstvech. V počátku soutěž řídil Ladislav Sigmund a nyní už pátý rok řídí soutěž Karel Zahradil z Bystřice pod Hostýnem. Vždy bylo pro nás samozřejmé, že při neexistenci podobných soutěží v okr. Kroměříž jsme přibrali i družstva Bystřice pod Hostýnem a Chropyně. Soutěž veteránů se hraje systémem "Davis cup", tzn. dvě dvouhry, čtyřhra a dvě dvouhry. Plánujeme založit soutěž superveteránů nad 60 let a rádi bychom ji rozjeli už příští rok. Bude záležet na zájmu venk. družstev.

Rekreační tenis:

Do historie dřevohostického tenisu neodmyslitelně patří a budou patřit tzv. rekreanti. Hráči, kteří hrají tenis hlavně pro radost z pohybu, i když soutěživost a nějaké to rýpnutí (myšleno v dobrém) jim určitě nechybí. Tito hráči povětšině nad 60 let hrávají v ranních hodinách v úterý a ve čtvrtek a jejich dnem č. 1 je nedělní ráno. Hráči Stanislav Gaďourek, Jaroslav Hrubý, Ludmila Hrubá, Jana Navrátilová, Alena Pořízková, Ludmila Pospíšilová, Bohumil Ježdík, Jiří Mrázek, Jiří Šimák, Petr Mlčoch, Petr Matějíček, Milan Zlámal, Jožin Možný, Lumír a Marcela Vařechovi. K další významné skupině rekreačních hráčů a zároveň výborných sponzorů patří skupina hráčů kolem Eduarda Sohlicha. Jsou jimi Olda Šiška, Karel Jakubál, Tonda Chytil, Jan Chytil, Veronika Chytilová Jarda Jančík (současný předseda klubu), Veronika Jančíková, Zdeněk Pořízek a řada dalších. Nesmíme zapomenout na více než 10-tiletou poctivou správcovskou činnost Antonína Muchy. Je na novém výboru, aby tuto činnost opět obnovil a ustanovil nového správce, neboť Tonda z důvodů zdravotních a už vyššího věku v r. 2008 se správcovstvím skončil. V roce 2009 se správce nestanovil a jeho povinnosti převzal dobrovolně a bez nároku na mzdu Stanislav Gaďourek a Ota Kubíček st. Pro r. 2010 byl ustanoven výr. schůzí za správce Stanislav Gaďourek.

Tenisová škola:

Do historie tenisového oddílu jistě patří Tenisová škola pro mládež, kterou organizujeme už 14-tý rok. Pod vedením zkušených hráčů L. Sigmunda, B. Ježdíka, A. Pořízka, Vl. Pecháčka a s pomocí Aleny Pořízkové a Jany Navrátilové se tenisovým základům naučilo více jak 150 dětí.

Běh Terryho Foxe, Běh naděje atd:

Dále je nutno zmínit i kulturně-sportovní, humanitární a řadu různých společenských akcí. Jen namátkou vzpomínáme "Běh spadaným listím aneb 10x kolem Valů" (1986). Tato nádherná akce se od r. 1996 změnila na Běh Terryho Foxe a od r. 2008 na Běh naděje. Za 15 let se jen v Dřevohosticích vybralo na výzkum léku proti rakovině víc než 100.000,- Kč. Chceme-li se vrátit více do historie Sokola, tak Tenisový oddíl v 80-tých letech spoluorganizoval tzv. Fit rodinu (soutěž pro rodiny s dětmi), Spartakiádní vločku (běh na lyžích v Dřevohostickém lese). Aktivně také pomáhal při pořádání Sletu čarodějnic, Tradičních šibřinek a dětských hrátek a vodění medvěda. Zároveň se členové TO vždy vzorně starali o svůj tenisový areál, který byl na řadě výročních schůzí Sokola oceněn za nejlepší údržbu.

Tenisové tábory (campy):

Od r. 2007 probíhají v Dřevohosticích také prázdninové tenisové tábory, které vede bývalý zkušený ligový hráč Přerova Josef Václavík. Tyto týdenní tenisové tábory jsou pro děti, které mají hlubší zájem o tenisovou hru a svůj výkonnostní růst. Existence těchto tenisových táborů může i letos pokračovat zejména díky vynikající sponzorské pomoci dr. Eduarda Sohlicha.

Ledové radovánky na centru:

V letech 1996-2005 se stavělo na centr kurtu vždy přírodní kluziště. Hrály se zde i pěkná hokejová střetnutí se sousedními obcemi (Turovice, Prusinovice, Domaželice, Radkovy, Sušice apod.). Z těchto klání a ze zakladatelské myšlenky Jiřího Matýska st. pak vznikly Záhorské hokejové ligy, které se hrají už dávno na velkých zimních stadionech. Myšlenka však vznikla při jednom z hokejových turnajů právě na našem hřišti.

Současnost:

Nově zvolený výbor určitě skýtá záruku všestranného rozvoje činnosti tenisového klubu. Důležitý je zejména prvek větší informovanosti členů, nové nápady i obnova areálu tak, aby se náš sport hrál v pohodě v příjemném a kamarádském prostředí.

Autor: Ladislav Sigmund